Ravnovesje telesa in uma dosežemo in ohranjamo z ustreznim življenjskim slogom. Po Ajurvedi to pomeni, da ne zatiramo svojih naravnih potreb po hranjenju, spanju, spolnosti in izločanju. Za ohranjanje fizičnega zdravja (ravnovesja) so enako pomembni naslednji dejavniki:
- ustrezna mera počitka,
- dovolj telesne vadbe, ki pomirja,
- ustrezna izpostavljenost soncu, toploti in mrazu,
- čistoča telesa in
- bivanje v prijetnem in naravnem okolju.
Fizično čistost zagotavljamo v veliki meri tudi s prehrano, ki vsebuje čim več surovih in sveže kuhanih vegetarijanskih jedi. V vsakodnevnem življenju skušamo zagotavljati čim več omenjenih pogojev.
Za čist in uravnotežen življenjski slog je poleg fizičnih dejavnikov potrebno spoštovati tudi načine, s katerimi zagotavljamo prave pogoje za doseganje notranjega miru.
Mir dosegamo:
- s pravim odnosom do soljudi,
- z optimističnim pogledom na življenje
- z opravljanjem poklica, s katerim izpolnjujemo svoje življenjsko poslanstvo in obenem ne škodujemo drugim bitjem.
Pravi odnos do soljudi pomeni, da v stikih z drugimi ljudmi spontano in pristno ravnamo odkritosrčno, skromno, mirno in nenasilno. Zelo pomembna vrednota je tudi sočutje.
Življenjski slog, ki spodbuja ravnovesje telesa in uma, vključuje ZMERNOST v vseh življenjskih situacijah.
Harmonije v telesu in umu ne moremo zagotavljati s pretirano disciplino, temveč s sproščenim spoštovanjem vsakodnevnih življenjskih navad, s katerimi zagotavljamo pogoje za svojo postopno rast na fizičnem in duhovnem nivoju.
Nazaj | Naprej |